Vishay/Dale RWR89S1580FSS73
RWR89S1580FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1580FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1580FSS73.pdf
Availability of RWR89S1580FSS73
QUANTITY
RWR89S1580FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1580FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1580FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1580FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1580FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1580FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1580FSS73
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 28-30AWG PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
HDR 32POS RA 2MM datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf