Vishay/Dale RWR89S1581FSS70
RWR89S1581FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1581FSS70
Brief Description
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1581FSS70.pdf
Availability of RWR89S1581FSS70
QUANTITY
RWR89S1581FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1581FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1581FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1581FSS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1581FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1581FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S1581FSS70
IC FAILSAFE HISIDE/RELAY 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13.4VC DO222AA datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ADV 4-WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
LENS 4POS 34MM ROUND OD 10.7MM datasheet.pdf
RES .82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf