Vishay/Dale RWR89S15R0FPS70
RWR89S15R0FPS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S15R0FPS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S15R0FPS70.pdf
Availability of RWR89S15R0FPS70
QUANTITY
RWR89S15R0FPS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S15R0FPS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S15R0FPS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S15R0FPS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S15R0FPS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S15R0FPS70 Details Description
Related parts for RWR89S15R0FPS70
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
IC RCVR EZRADIO STANDALONE 20QFN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 10V 2917 datasheet.pdf