Vishay/Dale RWR89S15R0FSS70
RWR89S15R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S15R0FSS70
Brief Description
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S15R0FSS70.pdf
Availability of RWR89S15R0FSS70
QUANTITY
RWR89S15R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S15R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S15R0FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S15R0FSS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S15R0FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S15R0FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S15R0FSS70
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 10BIT 3V 20-DIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
TORCH GAS THERMATORCH 60ML datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 1.3A 340 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.001MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf