Vishay/Dale RWR89S1620FRBSL
RWR89S1620FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1620FRBSL
Brief Description
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1620FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1620FRBSL
QUANTITY
RWR89S1620FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1620FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1620FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1620FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1620FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1620FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1620FRBSL
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1CH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.453 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC HS POWER DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS J/N PIN BLK datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf