Vishay/Dale RWR89S1620FSBSL
RWR89S1620FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1620FSBSL
Brief Description
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1620FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1620FSBSL
QUANTITY
RWR89S1620FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1620FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1620FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1620FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1620FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1620FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1620FSBSL
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SLUG SPLITTER UNIT 54MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf