Vishay/Dale RWR89S17R8DRS73
RWR89S17R8DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S17R8DRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S17R8DRS73.pdf
Availability of RWR89S17R8DRS73
QUANTITY
RWR89S17R8DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S17R8DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S17R8DRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S17R8DRS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S17R8DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S17R8DRS73 Details Description
Related parts for RWR89S17R8DRS73
BATTERY NICAD PACK 7.2V 1500MAH datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
IC ADC DRIVER TRUE ZERO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.250" 3MM 2LD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf