Vishay/Dale RWR89S1800FRS70
RWR89S1800FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1800FRS70
Brief Description
RES 180 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1800FRS70.pdf
Availability of RWR89S1800FRS70
QUANTITY
RWR89S1800FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1800FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1800FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1800FRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1800FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1800FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S1800FRS70
IC REG BUCK ADJ 0.6A TSOT23-6 datasheet.pdf
IC MMIC AMP GAAS HI GAIN 6-20GHZ datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL INNER 22X22" WHITE datasheet.pdf
UM10-1860 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf