Vishay/Dale RWR89S1820FRRSL
RWR89S1820FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1820FRRSL
Brief Description
RES 182 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1820FRRSL.pdf
Availability of RWR89S1820FRRSL
QUANTITY
RWR89S1820FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1820FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1820FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1820FRRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1820FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1820FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S1820FRRSL
CONN PLUG 24POS DOUBLE CRIMP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 85MA 950 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OCT TRNS 8BIT LTCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT 18-16AWG TIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf