Vishay/Dale RWR89S1821FMB12
RWR89S1821FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1821FMB12
Brief Description
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1821FMB12.pdf
Availability of RWR89S1821FMB12
QUANTITY
RWR89S1821FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1821FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1821FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1821FMB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1821FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1821FMB12 Details Description
Related parts for RWR89S1821FMB12
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3-1 datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf