Vishay/Dale RWR89S18R2FMB12
RWR89S18R2FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S18R2FMB12
Brief Description
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S18R2FMB12.pdf
Availability of RWR89S18R2FMB12
QUANTITY
RWR89S18R2FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S18R2FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S18R2FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S18R2FMB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S18R2FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S18R2FMB12 Details Description
Related parts for RWR89S18R2FMB12
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CNTRL STP DWN HS 20-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-ST datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
GPRS CLASS 10 EMB USB MODEM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 12 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf