Vishay/Dale RWR89S1961FSRSL
RWR89S1961FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1961FSRSL
Brief Description
RES 1.96K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1961FSRSL.pdf
Availability of RWR89S1961FSRSL
QUANTITY
RWR89S1961FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1961FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1961FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1961FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1961FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1961FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S1961FSRSL
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM22673 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 10MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 120/240VAC datasheet.pdf
26500 31C 31#20 PIN RECP datasheet.pdf
47UF 40V 6,5X18MM 105C 2000H datasheet.pdf