Vishay/Dale RWR89S1R00FPBSL
RWR89S1R00FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R00FPBSL
Brief Description
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R00FPBSL.pdf
Availability of RWR89S1R00FPBSL
QUANTITY
RWR89S1R00FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R00FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R00FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R00FPBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R00FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R00FPBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R00FPBSL
HEATSINK TO-220 PWR CLR .700" datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 8SMD datasheet.pdf
GROUND TERMINAL BLOCK 8-26AWG datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
68 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf