Vishay/Dale RWR89S1R00FPS70
RWR89S1R00FPS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R00FPS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R00FPS70.pdf
Availability of RWR89S1R00FPS70
QUANTITY
RWR89S1R00FPS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R00FPS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R00FPS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R00FPS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R00FPS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R00FPS70 Details Description
Related parts for RWR89S1R00FPS70
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
0201 S HI FREQ CAP DESIGNER KIT datasheet.pdf
HEAT SHRNK TUBE 350-1000MCM 48" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
470UF 100V 16X31MM 105C 3000H datasheet.pdf