Vishay/Dale RWR89S1R02FSBSL
RWR89S1R02FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R02FSBSL
Brief Description
RES 1.02 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R02FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1R02FSBSL
QUANTITY
RWR89S1R02FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R02FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R02FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R02FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R02FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R02FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R02FSBSL
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SLIT 2MM INSERT TYPE FOR E3Z-T datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR20B/AE20M/AKR20B datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
3M POWER CABLE datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RSV 1.6 LSF 6 GR 3.2 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SKT datasheet.pdf