Vishay/Dale RWR89S1R07FSBSL
RWR89S1R07FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R07FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.07 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R07FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1R07FSBSL
QUANTITY
RWR89S1R07FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R07FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R07FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R07FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R07FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R07FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R07FSBSL
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 0804 datasheet.pdf
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 6KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
500 TB SOCKET SMT datasheet.pdf
254 TB SPRING CLAMP 35D datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf