Vishay/Dale RWR89S1R13FSRSL
RWR89S1R13FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R13FSRSL
Brief Description
RES 1.13 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R13FSRSL.pdf
Availability of RWR89S1R13FSRSL
QUANTITY
RWR89S1R13FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R13FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R13FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R13FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R13FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R13FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S1R13FSRSL
HEATSHRINK 1/2 IN X 150FT CLEAR datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015G/H1501TR 5" datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 13C3 MIX datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf