Vishay/Dale RWR89S1R15FSRSL
RWR89S1R15FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R15FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R15FSRSL.pdf
Availability of RWR89S1R15FSRSL
QUANTITY
RWR89S1R15FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R15FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R15FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R15FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R15FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R15FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S1R15FSRSL
IC FPGA 145 I/O 176HTQFP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 0.2A 8SO datasheet.pdf
IC INVERTER EIGHT 1INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GR SN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
UM3666 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 847MA 170 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf