Vishay/Dale RWR89S1R21FMRSL
RWR89S1R21FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R21FMRSL
Brief Description
RES 1.21 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R21FMRSL.pdf
Availability of RWR89S1R21FMRSL
QUANTITY
RWR89S1R21FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R21FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R21FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R21FMRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R21FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R21FMRSL Details Description
Related parts for RWR89S1R21FMRSL
RES SMD 3.65KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 32V datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO MMCX PLUG datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 91MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf