Vishay/Dale RWR89S1R33FRS70
RWR89S1R33FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R33FRS70
Brief Description
RES 1.33 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R33FRS70.pdf
Availability of RWR89S1R33FRS70
QUANTITY
RWR89S1R33FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R33FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R33FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R33FRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R33FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R33FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S1R33FRS70
IC SUPERVISOR FOR CPU 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 20A SOT-227B datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 25VDC 1206 datasheet.pdf
29 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
Crystal 28.6363MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf