Vishay/Dale RWR89S1R37FSB12
RWR89S1R37FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R37FSB12
Brief Description
RES 1.37 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R37FSB12.pdf
Availability of RWR89S1R37FSB12
QUANTITY
RWR89S1R37FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R37FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R37FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R37FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R37FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R37FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1R37FSB12
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 150MW 0503 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf