Vishay/Dale RWR89S1R50FRS70
RWR89S1R50FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R50FRS70
Brief Description
RES 1.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R50FRS70.pdf
Availability of RWR89S1R50FRS70
QUANTITY
RWR89S1R50FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R50FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R50FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R50FRS70
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R50FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R50FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S1R50FRS70
IC CTRLR DDR/PWM DUAL HE 28QSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN ENCLOSURES SIZE 8 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf