Vishay/Dale RWR89S1R54FSBSL
RWR89S1R54FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R54FSBSL
Brief Description
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R54FSBSL.pdf
Availability of RWR89S1R54FSBSL
QUANTITY
RWR89S1R54FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R54FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R54FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R54FSBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R54FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R54FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R54FSBSL
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 42A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 30A LFPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf