Vishay/Dale RWR89S1R65FSB12
RWR89S1R65FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R65FSB12
Brief Description
RES 1.65 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R65FSB12.pdf
Availability of RWR89S1R65FSB12
QUANTITY
RWR89S1R65FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R65FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R65FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R65FSB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R65FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R65FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S1R65FSB12
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT523 datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3.3V HD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf
CAP TRIM 3-26PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf