Vishay/Dale RWR89S1R74FSS73
RWR89S1R74FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R74FSS73
Brief Description
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R74FSS73.pdf
Availability of RWR89S1R74FSS73
QUANTITY
RWR89S1R74FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R74FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R74FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R74FSS73
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R74FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R74FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S1R74FSS73
SENSOR PRES 100PSIG 0-100MV TO-8 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
IC DUAL FET BUS SWCH 2BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS RT ANG GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 200K GATES 256KB 288-CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 150M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf