Vishay/Dale RWR89S1R96FRB12
RWR89S1R96FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R96FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R96FRB12.pdf
Availability of RWR89S1R96FRB12
QUANTITY
RWR89S1R96FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R96FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R96FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R96FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R96FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R96FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1R96FRB12
IC TXRX MULT PT RS485/422 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3.2W POWERMITE datasheet.pdf
CONN LOCKNUT PG 29 PLASTIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.1A 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf