Vishay/Dale RWR89S1R96FRB12
RWR89S1R96FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R96FRB12
Brief Description
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R96FRB12.pdf
Availability of RWR89S1R96FRB12
QUANTITY
RWR89S1R96FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R96FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R96FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R96FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R96FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R96FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1R96FRB12
24-PIN TEST CLIP GOLD DIP .30" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1K OHM 100MA 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 54MM datasheet.pdf
D4NL-1EFA-B datasheet.pdf
PEEK CABLE TIE 85LB 8.6" datasheet.pdf