Vishay/Dale RWR89S1R96FRBSL
RWR89S1R96FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R96FRBSL
Brief Description
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R96FRBSL.pdf
Availability of RWR89S1R96FRBSL
QUANTITY
RWR89S1R96FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R96FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R96FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R96FRBSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R96FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R96FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S1R96FRBSL
DIODE ZENER 33V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
LED MT VERT 0.680" 2LD NYL WH datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 37 F 12" RBW JACKP datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf