Vishay/Dale RWR89S2050FSB12
RWR89S2050FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2050FSB12
Brief Description
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2050FSB12.pdf
Availability of RWR89S2050FSB12
QUANTITY
RWR89S2050FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2050FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2050FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2050FSB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2050FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2050FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S2050FSB12
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
ICL 40 OHM 15% 2A 15.88MM datasheet.pdf
RES 392 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf