Vishay/Dale RWR89S2051FSRSL
RWR89S2051FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2051FSRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2051FSRSL.pdf
Availability of RWR89S2051FSRSL
QUANTITY
RWR89S2051FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2051FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2051FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2051FSRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2051FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2051FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S2051FSRSL
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.235" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX 8BIT NON-INV 20TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 14W datasheet.pdf