Vishay/Dale RWR89S2051FSS70
RWR89S2051FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2051FSS70
Brief Description
RES 2.05K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2051FSS70.pdf
Availability of RWR89S2051FSS70
QUANTITY
RWR89S2051FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2051FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S2051FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2051FSS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S2051FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2051FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S2051FSS70
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SMC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf