Vishay/Dale RWR89S2151FPRSL
RWR89S2151FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2151FPRSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2151FPRSL.pdf
Availability of RWR89S2151FPRSL
QUANTITY
RWR89S2151FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2151FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2151FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2151FPRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2151FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2151FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S2151FPRSL
END CAP 2 PCS FOR BACK MNT A7CN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.5A 8.1 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE TO252-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf