Vishay/Dale RWR89S21R0FRBSL
RWR89S21R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S21R0FRBSL
Brief Description
RES 21 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S21R0FRBSL.pdf
Availability of RWR89S21R0FRBSL
QUANTITY
RWR89S21R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S21R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S21R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S21R0FRBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S21R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S21R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S21R0FRBSL
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 10QFN datasheet.pdf
LIGHT BAR MODULE 5X9MM RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf