Vishay/Dale RWR89S2201FRB12
RWR89S2201FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2201FRB12
Brief Description
RES 2.2K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2201FRB12.pdf
Availability of RWR89S2201FRB12
QUANTITY
RWR89S2201FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2201FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2201FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2201FRB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2201FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2201FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S2201FRB12
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LED ARRAY AMBER 1.25 X 1.05 SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 10BIT 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
EMITTER UV 340NM 40MA TO-39-2 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 15A datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 132 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 6POS SMD R/A TIN datasheet.pdf