Vishay/Dale RWR89S2260FPRSL
RWR89S2260FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2260FPRSL
Brief Description
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2260FPRSL.pdf
Availability of RWR89S2260FPRSL
QUANTITY
RWR89S2260FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2260FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2260FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2260FPRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2260FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2260FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S2260FPRSL
FILTER 20 AMP PC MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SENS PROX M30 15MM DC3W-NO SHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 64.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf