Vishay/Dale RWR89S2260FSRSL
RWR89S2260FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2260FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2260FSRSL.pdf
Availability of RWR89S2260FSRSL
QUANTITY
RWR89S2260FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2260FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2260FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2260FSRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2260FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2260FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S2260FSRSL
TRANSFORMER AUDIO 250CT/8 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LOG datasheet.pdf
TPCM 5810S 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 10W datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC PROG 38QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN datasheet.pdf