Vishay/Dale RWR89S2260FSRSL
RWR89S2260FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2260FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2260FSRSL.pdf
Availability of RWR89S2260FSRSL
QUANTITY
RWR89S2260FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2260FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2260FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2260FSRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2260FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2260FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S2260FSRSL
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .050 SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.7A 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
IC ENERGY METER 256KB 68-QFN datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 31POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf