Vishay/Dale RWR89S22R1FSS73
RWR89S22R1FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S22R1FSS73
Brief Description
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S22R1FSS73.pdf
Availability of RWR89S22R1FSS73
QUANTITY
RWR89S22R1FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S22R1FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S22R1FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S22R1FSS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S22R1FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S22R1FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S22R1FSS73
FIXED IND 5.6UH 590MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 11PS .100 SGL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DISCONNECT PLUG 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 684FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 2DSN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf