Vishay/Dale RWR89S22R6FSBSL
RWR89S22R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S22R6FSBSL
Brief Description
RES 22.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S22R6FSBSL.pdf
Availability of RWR89S22R6FSBSL
QUANTITY
RWR89S22R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S22R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S22R6FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S22R6FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S22R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S22R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S22R6FSBSL
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONT 12-16AWG PWR MFBL PLATE datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf