Vishay/Dale RWR89S2370FRB12
RWR89S2370FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2370FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2370FRB12.pdf
Availability of RWR89S2370FRB12
QUANTITY
RWR89S2370FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2370FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2370FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2370FRB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2370FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2370FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S2370FRB12
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
IC TXRX MULTIPROTOCOL 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ROUND 4MM LITEPIPE datasheet.pdf