Vishay/Dale RWR89S2370FRB12
RWR89S2370FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2370FRB12
Brief Description
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2370FRB12.pdf
Availability of RWR89S2370FRB12
QUANTITY
RWR89S2370FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2370FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2370FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2370FRB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2370FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2370FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S2370FRB12
DIN RAIL 15MMX5.5MM UNSLOT 2M datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC PLL W/VCO 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf