Vishay/Dale RWR89S2370FSS70
RWR89S2370FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2370FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2370FSS70.pdf
Availability of RWR89S2370FSS70
QUANTITY
RWR89S2370FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2370FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S2370FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2370FSS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S2370FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2370FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S2370FSS70
CONN EDGECARD 130POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CMD CBL RCPT 9POS 36" SNGL END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CABLE RG-58 TO SMA 3' STRA PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0 CMOS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf