Vishay/Dale RWR89S2371FRRSL
RWR89S2371FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2371FRRSL
Brief Description
RES 2.37K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2371FRRSL.pdf
Availability of RWR89S2371FRRSL
QUANTITY
RWR89S2371FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2371FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2371FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2371FRRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2371FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2371FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S2371FRRSL
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
3' 16/3 SPT-3 GREY PWR SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 1AWG 30' BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf