Vishay/Dale RWR89S23R7FRS73
RWR89S23R7FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S23R7FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S23R7FRS73.pdf
Availability of RWR89S23R7FRS73
QUANTITY
RWR89S23R7FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S23R7FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S23R7FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S23R7FRS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S23R7FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S23R7FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S23R7FRS73
IC VOLT DETECT OD 3.2V SC-82AB datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A S-LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SGE-225-2-0380 04500C SFTY EDGE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC datasheet.pdf
EMI CORES datasheet.pdf
LED COB 2700K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf