Vishay/Dale RWR89S2430FSBSL
RWR89S2430FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2430FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2430FSBSL.pdf
Availability of RWR89S2430FSBSL
QUANTITY
RWR89S2430FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2430FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2430FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2430FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2430FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2430FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S2430FSBSL
IC FPGA 98 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 3.2A datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
PANEL MNT ASSY IP67 7MM GREEN datasheet.pdf