Vishay/Dale RWR89S2490FSBSL
RWR89S2490FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2490FSBSL
Brief Description
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2490FSBSL.pdf
Availability of RWR89S2490FSBSL
QUANTITY
RWR89S2490FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2490FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2490FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2490FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2490FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2490FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S2490FSBSL
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AB datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole datasheet.pdf