Vishay/Dale RWR89S2490FSS70
RWR89S2490FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2490FSS70
Brief Description
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2490FSS70.pdf
Availability of RWR89S2490FSS70
QUANTITY
RWR89S2490FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2490FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S2490FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2490FSS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S2490FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2490FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S2490FSS70
10POS LOADED HM1C datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMB datasheet.pdf
TBF 11C 9#16 2#12 PIN/SKT RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf