Vishay/Dale RWR89S2491FPRSL
RWR89S2491FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2491FPRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2491FPRSL.pdf
Availability of RWR89S2491FPRSL
QUANTITY
RWR89S2491FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2491FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2491FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2491FPRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2491FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2491FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S2491FPRSL
CONN HEADER 7POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 50PIN TIN W/KEY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT SS SOT-363 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf