Vishay/Dale RWR89S24R9FSBSL
RWR89S24R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S24R9FSBSL
Brief Description
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S24R9FSBSL.pdf
Availability of RWR89S24R9FSBSL
QUANTITY
RWR89S24R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S24R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S24R9FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S24R9FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S24R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S24R9FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S24R9FSBSL
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MOUNTING OPTION L-BRACKETS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A SHORT LTCH datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1/4" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
15 MTE HDR SRST LATCH W/HLDWN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf