Vishay/Dale RWR89S2550FSRSL
RWR89S2550FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2550FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2550FSRSL.pdf
Availability of RWR89S2550FSRSL
QUANTITY
RWR89S2550FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2550FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2550FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2550FSRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2550FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2550FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S2550FSRSL
FIXED IND 500UH 3.1A 183 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf
D SUB MA 9 POLE PLASTIC DUPC CAP datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, datasheet.pdf
CAP FILM 0.82 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf